• бул. „Симеоновско шосе“ 45, София, България
  • +359 89 453 1553

Вашият надежден партньор

в България

Лично отношение

Квалифициран персонал

Качество & гъвкавост

Доволни клиенти
+359 89 453 1553

Какво трябва да знаем за болката и лечението и с нестероидни противовъзпалителни средства?

Д-р Ваня Денева, дм невролог от ДКЦ  „Аджибадем Сити Клиник Младост“

 Специалист с 20 години опит, д-р Ваня Денева е завършила медицина в Медицински Университет – София, където придобива специалност „Нервни болести” и защитава  научна и образователна степен „Доктор“. През годините на нейното обучение и практика д-р Денева споделя, че един от основните симптоми, които водят пациентите за преглед в спешните центрове или кабинета е усещането за болка. Този симптом може да бъде изява както на безобидно гръбначно обездвижване, така и да бъде сигнал на редица сериозни заболявания. При упорити и необичайни болки прегледът и преценката за необходимостта от допълнителни изследвания са важни. Но какво представлява болката, как се лекува и как може да си помогнем безопасно с наличните в аптеката средства разказва днес д-р Денева.

Какво представлява болката?

Болката е неприятно сетивно и емоционално усещане, което е възникнало в еволюцията, за да предпазва организма от увреждащите фактори на външната и вътрешната среда. Болката се причинява, както от директно нарушаване на целостта на тъканите, така и от възпалението, което е естествен механизъм за защита и възстановяване на тялото. В първия случай нервите се увреждат директно, докато при възпалението се отделят вещества, които активират рецепторите за болка. Нервите, които са разположени из цялото тяло, провеждат информацията до мозъка, където тя се осъзнава. Болката може да идва и от психологически разстройства, и понякога е трудна за обяснение.

Дълго време болката е считана от медицината за обикновен алармен сигнал, насочен към защита на тялото, но днес тя се приема за комплексна проява, която заслужава пълното внимание на медицинската професия.

Кои са най – честите симптоми при  болка? Какво трябва да знаем като пациенти и кога да се обърнем към лекари специалисти?

Произходът на болката най-често е очевиден (счупване, изгаряне, нараняване). Това е причина за т.н. остра болка, която при правилно лечение, не трае дълго.  При болка, без ясно видима причина, която продължава дълго време като главоболие, гръдна или коремна болка е важно да се потърси лекарско мнение по две причини. Едната, разбира се, е да не се допусне развитие на тежко заболяване, а втората е да се избегне превръщането на болката в хронична. Хронифицирането на болката е сложен процес, който се развива в централната нервна система, обикновено за около 2-3 месеца. Хроничните възпаления, при проблеми на опорно-двигателния апарат, са източник на продължителна болка, която може сериозно да наруши ежедневието. Невропатията е друга честа причина за неприятни болкови изживявания, често придружени от парене и изтръпване в крайниците. Около 30% от случаите на невропатия се дължат на захарен диабет, но и на много други причини – злоупотреба с алкохол, дефицит на витамини, херпес зостер, ХИВ/СПИН и други заболявания. При тези състояния се развива увреда на периферните нервни влакна, които изпращат грешни сигнали до центровете за болка и водят до възникване на т.н. невропатична болка. Невропатична (невропатна) болка може е резултат от засягане и на централната нервна система при инсулт, множествена склероза, травма на гръбначния мозък и др.

Според статистиката болката е чест симптом на различни заболявания и е причината за почти две трети от медицинските консултации. Симптомите на болката при възрастни са разнообразни. Тя може да бъде остра, разкъсваща, дифузна, пареща, излъчваща, пронизваща, пулсираща и др. и е важно да се опише добре. Медицинската оценка на болката започва с медицинска история на пациента, местоположението, разпространението й, както и проведеното до момента лечение. Важно е да се съобщават и всички съпътстващи заболявания, вредни навици, работна дейност, които нерядко имат допълнително участие в проявите на болка.

Стресът влияе ли допълнително при болка и как можем да се справим с нея?

Както споменах, болката е сложно усещане с изразена емоционална компонента. Възприятието на болката се влияе от нашето настроение, нагласи, както и от емоциите, които ни владеят в момента. Спомените за стара преживяна болка също въздействат на този процес. Например тревожността и депресията могат да намалят прага на болката и да засилят неприятното усещане, докато силни емоции на радост, страх или гняв могат да притъпят първоначалното възприятие. Стресът, когато е продължителен може да предразположи към хронифициране на болката и да затрудни нейното лечение. Продължителната и неправилно лекувана болка от своя страна може да доведе до развитие на тревожно и депресивно разстройство.

 Как се лекува болката?

При поява на лека до умерена болка първоначално може да се прибегне към самолечение с някои лекарства, които се предлагат в аптеката без рецепта. Фармацевтите могат да посъветват кое лекарство е подходящо. Ако болката, въпреки това продължава или е твърде силна, консултацията с лекар не трябва да се отлага.

Съществуват медикаментозни и немедикаментозни методи за повлияване. Техният подбор се основава на вида и произхода на болката.

Медикаментите за лечение на болка се наричат ​​аналгетици и според силата си на действие се разделят на три групи:

– Аналгетиците от първа линия са предназначени за лечение на лека до умерена болка. Това са лекарства, които са със свободен достъп в аптеките – аспирин, парацетамол или нестероидните противовъзпалителни средства (НСПВС) като ибупрофен, кетопрофен, напроксен и др.

– Аналгетици от втора линия се прилагат при умерена или силна болка, неповлияна от аналгетици от група 1. Това са кодеин и трамадол, самостоятелно или в комбинация с парацетамол или НСПВС, по-голямата част, от които изискват лекарско предписание.

Аналгетици от трета линия са предназначени за лечение на интензивна болка, като например при онкологични пациенти и са достъпни са само с рецепта.  Към тях се причислява морфинът и неговите производни като оксикодон, фентанил, метадон и др.

Пациентите често се изненадват, но в лечение на болката (предимно хронична и невропатна) се използват успешно антидепресанти и антиконвулсанти (лекарства за лечение на епилепсия).

Нелекарствените методи включват: акупунктура, прилагане на студ (ледени компреси) или топлина(грейка), масажи, остеопатия, методи за релаксация ( хипноза).

В определени случаи подкрепа от психолог или консултация с психиатър се предлагат в допълнение към различните лечения.

Какво представляват нестероидните противовъзпалителни средства (НСПВС)? 

НСПВС са клас лекарства, използвани за лечение на болка, температура и възпаление. Те са едни от най-често използваните медикаменти, поради тяхната ефективност и достъпност. Характеризират се с бързо усвояване от храносмилателната система и по тази причина имат и бързо въздействие. Това важи още повече за разтворимите форми. Имат добра бионаличност (70 до 80%) и добре проникват в повечето тъкани и течности на тялото, особено при възпаление. Преработката им е в черния дроб в 90%, а отделянето им е главно с урината. Противоболковият ефект на НСПВС се дължи на блокиране на възпалителните процеси в тялото. Тези лекарства се предлагат в перорална (саше, таблетки или капсули) или инжекционна форма, а някои могат да се прилагат и върху кожата под формата на гелове, кремове или пластири.

 Трябва ли да се внимава при употребата на НСПВС?

Всички НСПВС могат да причинят храносмилателни смущения. Тези ефекти, като гадене или коремна болка, са чести и зависят от дозата на приетите НСПВС. Тези лекарства могат също така да причинят по-сериозни храносмилателни ефекти, като кървене от стомаха или червата.

НСПВС могат да попречат на бъбреците да функционират правилно, причинявайки сериозно състояние, наречено функционална остра бъбречна недостатъчност. Някои хора са изложени на по-висок риск от усложнения . Това са предимно възрастни пациенти, обезводнени, спазващи безсолна диета, както и хора с бъбречни, сърдечни или чернодробни заболявания.

НСПВС, особено когато се използват във високи дози и за продължителни периоди, също се свързват с увеличаване на сърдечно-съдовите събития (като миокарден инфаркт или инсулт). Най-рисковите пациенти са хора със сърдечно-съдови рискови фактори (хипертония, диабет, висок холестерол, фамилна обремененост, тютюнопушене, както и такива вече преживели инфаркт или инсулт).

НСПВС могат да повлияят на съсирването на кръвта и да увеличат риска от кървене, особено при хора, приемащи разредители на кръвта.

И накрая, НСПВС могат да причинят сериозни алергични реакции, особено при пациенти с анамнеза за астма, свързана с хроничен ринит, хроничен синузит или полипи в носа.

В случай на продължително лечение е важно редовно да се проследява функцията на бъбреците, черния дроб и сърцето чрез регулярно измерване на артериалното налягане и лабораторен анализ на кръвните показатели.

При какви състояния пациентите могат да използват препарати, съдържащи кетопрофен?

Кетопрофенът е много популярно НСПВС от групата на т.н. арилкарбоксилни съединения, които блокират действието на ензимите на възпалението циклооксигеназа 1 и 2 и по този начин намаляват усещането за болка. Подходящ е за повлияване, както на остри болкови състояния като мигрена, зъбобол, дисменорея, така и за дългосрочно симптоматично лечение на хронични възпалителни болести като ревматизъм и болки в ставите. Смесена болка, която комбинира възпалителен и невропатичен компонент, каквато е при дископатия и ишиас, се повлиява добре от този медикамент. Болки в контекста на рак или след операция също. Преминаването му през кръвно-мозъчната бариера има потенциала да предизвика централни аналгетични ефекти и в комбинация с други групи медикаменти да въздейства на невропатичната болка. Обратно пациенти, страдащи от фибромиалгия, функционални чревни разстройства или при някои хронични главоболия, е добре да избягват регулярния прием на тези лекарства поради липса на ефективност, риск от злоупотреба и възможност за натрупване на странични ефекти. Не е подходящ за бременни и деца под 12 години. Дневната доза за възрастни може да достигне 75 милиграма (mg) 3 пъти на ден или 50 mg 4 пъти на ден, като максималната доза в извънредни случаи не трябва да се превишава 300 mg на ден.

Какви съвети бихте дали на пациентите при самолечение с НСПВС?

  • Винаги приемайте възможно най-ниската доза, за възможно най-кратък период от време;
  • Приемайте лекарството за предпочитане по време на хранене с голяма чаша вода;
  • Спазвайте интервалите между два приема;
  • Спрете лечението веднага щом симптомите изчезнат;
  • Бъдете внимателни и никога не приемайте няколко НСПВС едновременно;
  • Консултирайте се с Вашия лекар, ако болката продължава повече от 5 дни, при високата температура повече от 3 дни, при влошаване или ако се развият други симптоми;
  • Ако трябва да използвате тези лекарства за дълго време (например при артрит, или когато приемате ниски дози аспирин за предотвратяване на инфаркт или инсулт), редовно посещавайте Вашия лекар;
  • НСПВС взаимодействат с много лекарства. Ако приемате терапия за артериална хипертония или разреждане на кръвта, задължително се посъветвайте с Вашия лекар или фармацевт;
  • При напреднали заболявания на сърдечно-съдовата система, черния дроб или бъбреците, се посъветвайте предварително с Вашия лекар;
  • При язва на стомаха и възраст над 65 години е желателно НСПВС да се приемат с лекарство, предпазващо стомашната лигавица.
  • НСПВС, прилагани локално под формата на гелове, кремове или пластири, могат да бъдат фотосенсибилизиращи. Те предизвикват кожна реакция, когато кожата е изложена на слънце. Покрийте третираната зона с дрехи по време на лечението и 2 седмици след спиране.

Всички важни препоръки за употребата на тези лекарства са описани в листовката и са достъпни в публичната база данни за лекарства, затова при всяко съмнение е важно пациентите да правят справка.

Лекарите, които предписват НСПВС трябва да обучават пациентите си за рисковете, свързани с тяхната употреба и предпазните мерки, които да спазват в случай на самолечение.

В обобщение НСПВС са ефективни и свободно достъпни средства за бърза автомедикация при болка, но при неконтролирана употреба могат да имат нежелани въздействия. Затова е важно, както медицинските специалисти и фармацевти, така и самите пациенти отговорно да съблюдават правилата на тяхната употреба.

Здравейте, как можем да Ви помогнем?