Автор: Д-р Надя Сербезова, е специалист, който притежава над 14 години опит с профил Уши-Нос-Гърло болести. Извършва консултативно-диагностични прегледи и лечение на проблеми в ушите, носа и гърлото. Завършва Медицински университет Пловдив през 2004 г. Своята специалност Оториноларингология придобива през 2012 г. след специализация в Медицински институт на МВР София.
От 2013 г. практикува в Хил Клиник София . От 2020 година е част от екипа на ДКЦ Аджибадем Сити Клиник Младост.
Въведение
В УНГ специалността има редица заболявания и състояние, при които се налага да се борим с възпалението и болката, за да помогнем на нашите пациенти. Много е важно да имаме ефективни средства за терапия, като в тези случаи на помощ идват Нестероидните противовъзпалителни средства (НПВС).
Нестероидните противовъзпалителни средства (НПВС) са разнородна група лекарства. Те имат противовъзпалително, обезболяващо и антипиретично действие. Тяхното действие се дължи на блокиране на ензима циклооксигеназа (COX) – циклооксигеназа 1 и циклооксигеназа 2, който е отговорен за синтеза на простагландини.
Следоперативно
Кетопрофен може да се прилага за облекчаване на възпалението и болката при различни операции на носа, ушите и гърлото:
- след дрениране на перитонзиларен или парафарингеален абсцес,
- различни видове пластики на гърлото и носа,
- парацентеза,
- операции за отстраняване на различни тумори в областта на ушите, носа, гърлото и шията.
По-рядко е приложим само като температуропонижаващо средство.
Формите на кетопрофен и предимствата на всяка от тях
Кетопрофен се предлага в различни форми:
- за перорална употреба: сашета, таблетки и капсули,
- за парантерална употреба: под формата на ампули,
- под формата на свещички за ректално приложение или като гел.
В УНГ практиката кетопрофен се използва във всички форми. В домашни условия най-често се употребяват пероралните форми. Предимствата им са, че са достъпни, високо ефективни и лесно могат да се използват у дома. При хора, които са затруднени да гълтат таблетки, приемът е улеснен с наличието на сашета Кетопрофен АБР, разтворими във вода.
Ампулите се прилагат по-често в болница, като целят мощно и бързо действие на лекарството. Свещичките са алтернатива при повръщане и дискомфорт в стомаха.
Възможни странични ефекти при употребата на кетопрофен
Както всички НПВС, така и кетопрофен може да има странични ефекти, които се дължат на неселективното блокиране на ензима циклооксигеназа.
Най-честите странични ефекти са свързани със стомашно-чревния тракт – от гадене, дразнене и болка в стомаха до тежки кръвоизливи от стомаха и червата.
Кетопрофен може да доведе до различни по тежест алергични реакции, както и до бронхоспазъм, особено при пациенти с астма, алергичен ринит или назални полипи.
Друг страничен ефект е кървене от ГИТ, както и от носа. Увеличава се рискът от кървене при пациенти, които употребяват лекарства, влияещи на кръвосъсирването.
Кетопрофен може да окаже неблагоприятно действие върху бъбреците и сърдечно-съдовата система, особено при дългосрочна употреба и във висока доза, като увеличава риска от развитие на инфаркт и инсулт.
Противопоказания за приложение на кетопрофен
Кетопрофен е противопоказан при:
- пациенти със синдрома на Самтер Видал – алергия към НПВС, астма и назални полипи,
- епистаксис от различно естество, при поставена носна тампонада,
- улцерозен стоматит,
- различни хематологични заболявания с нарушено кръвосъсирване и тромбоцитопения, които биха могли да се изявят с кървене от носа,
- необходимо е да се внимава прилагането му като средство за обезболяване след тонзилектомия, особено в дните, които са рискови за ранно и късно следоперативно кървене,
- трети триместър на бременността.
Дозировка на кетопрофен при възрастни и деца
Кетопрофен се използва при възрастни и деца над 16 години. За туширане на болката и овладяване на възпалението перорално се прилага в доза до 3 пъти по 50 мг. При парентерално приложение се прилагат до 2 ампули мускулно, а венозно се прилага бавно, разтворен в банки с физиологичен разтвор.
Взаимодействия с други лекарства
Кетопрофен взаимодейства с голям брой медикаменти. Увеличават се страничните ефекти при едновременното приемане на други НПВС и кортикостероиди. Увеличава се рискът от кървене при употреба заедно с антикоагуланти. Внимание трябва да се обърне при едновременния прием на диуретици, антихипертензивни средства, сулфанилурейни препарати, метотрексат, литий и др.