Здравка Анина е клиничен психолог, от 2023 година до сега е част от екипа на Центъра за психологична помощ в болница Лозенец. Консултира хора които имат усещане за страдание във връзка с влошено здравословно състояние и/или емоционален стрес. Понякога тялото “говори”, чрез симптоми. То може да стане “арена”, на която се презентират различни сценарии, бушуват емоции, конфликти и страхове, за чието разрушително действие често не си даваме сметка. Занижена самооценка или силна самокритика, трудност да казваш „не”, да се грижиш за себе си или не изстрадана загуба могат да алармират чрез различни телесни симптоми, хронични болести, емоционални или поведенчески проблеми.
Здравка Анина работи с юноши, възрастни и семейства. В работата си се позовава на психодинамичният и системният подход.
Образование: бакалавър по Психология от ЮЗУ “ Неофит Рилски”, магистърска програма по Юридическа психология от ЮЗУ ”Неофит Рилски” гр.Благоевград и магистърска програма по Клинична психология – психоаналитична перспектива в Нов български университет гр.София. Към момента в обучение към Институт по фамилна терапия България.
Членува в: Дружеството на психолозите в Република България и Асоциацията на психолозите и психотерапевтите в медицински структури.
Има повече от десет години опит в консултиране на жени и деца, обект на насилие към неправителствени организации – Сдружение “Знание, успех, промяна”и П.У.Л.С. гр.Перник.
Има 4-годишен опит в работата с пациенти страдащи от различни видове зависимости в Клиника Канчелов, гр. София.
Работила е като инструктор/ментор по проекти с международно финансиране за превенция на рискови поведения в рамките на училища в гр. Благоевград е гр.Перник и като училищен психолог.
Има опит от работа с лица със специални потребности в ЦСИРИ. Била е обучител по програма “Социален асистент”.
Участвала е в процеса по деинституционализация на лица с интелектуални затруднения и е била част от мултидисциплинарен екип, работещ с малцинствени групи към Фондация “”Здраве и социално развитие” гр. София.
Консултира само на български език.