Д-р Весела Джонева, лекар по дентална медицина и управител на VD Dent.
Д-р Джонева има 32-годишен опит като дентален лекар, тя е специализирала в областта на денталната естетика, а през последните 25 години основно в областта на ортодонтията и цялостната рехабилитация на захапката.Член е на Българското ортодонтско общество, Българския институт по лингвална ортодонтия, Българския изследователски клуб Алекзандър, Българската академия по дентална козметика, Master Aligner Academy и European Aligner Society. Сертифициран Invisalign Diamond Provider.
Въведение
Болката е най-често срещаното оплакване при заболявания на зъбите, тя е и основната причина за посещение при денталния лекар. Видът и характеристиките на болката са специфични за всяко заболяване и в голяма степен лекарят по дентална медицина се ориентира за вероятната причина по вида на болката. Тя може да бъде различна по сила, времетраене и характер. Може да бъде локализирана в един или в няколко зъба или дори да обхване всички зъби.
В дентална клиника VD Dent се използват най-новите и съвременни технологии в денталната медицина, а редуцирането на болката по време и след манипулациите е приоритет за нас. Грижата за пациентите ни продължава и след напускането на кабинета. В ежедневната практика се извършват редица процедури, свързани с дискомфорт и постоперативна болка, затова разчитаме на действащи и изпробвани медикаменти. В статията ще разгледаме основните типове зъбни болки, какво ги предизвиква и как можем ги да облекчим.
Д-р Джонева, кои са най-често срещаните зъбни болки?
Най честите зъбни болки са в следствие на:
Зъбен абсцес. Какво представлява зъбният абсцес и какви симптоми го съпътстват?
Зъбният абцес е инфекция, която произхожда от вътрешността на зъба и се разпростира през зъбния корен и обхваща заобикалящата кост. В следствие на това се появява болка.
Увреден или фрактуриран (счупен) зъб.
Фрактурата на зъба може да разкрие или оголи дентина и дори пулпата. Понякога фрактурите на зъба не са видими с просто око и все пак линията на счупването може да достигне дълбоко в зъба и да причинява болка при отхапване или дъвчене със съответния зъб.
Пулпит. Какви са възможните последици от нелекувания пулпит?
Най-честата причина за възпаление на меката тъкан на зъба е усложнение след нелекуван дълбок кариес. Бактериите в кариеса деминерализират (разграждат) твърдите зъбни тъкани и по този начин бактериите достигат до пулпата като причиняват възпаление, което се характеризира със силна болка.
Стискане и триене на зъбите – бруксизъм. Как се разпознава и диагностицира бруксизмът?
Бруксизмът е навик на несъзнателно стискане и триене на зъбите, който може да се случи както през деня, така и през нощта. Този проблем често остава незабелязан от самия човек, но може да доведе до редица стоматологични проблеми, включително увреждане на зъбите, раздразнение на зъбния нерв и свръхчувствителност, а в крайна сметка – до болка.
Инфекция на венците или пародонтит. Какво е пародонтит и как той може да предизвика болка в зъбите?
Венецът, лигамента и костта, които заобикалят основата на зъба се наричат периодонциум. Обичайно болката се усеща в последните етапи на заболяването на венеца, когато има значителна загуба на костната структура, която заобикаля зъба. Поради стопяването на костта може да се получи инфекция (абсцес) в оформеното пространство между зъба и венеца.
Оголени венци или зъбни корени. Какви са оплакванията, свързани с оголените венци или зъбни корени?
Когато зъбните корени престанат да бъдат обхванати от защитната кост и венец, то тези повърхности може да са чувствителни на различни стимули като триене с четка за зъби или температурни промени.
Трети молар или зъб наречен „мъдрец“.Какви рискове съществуват при проблеми с третия молар (“мъдрец”)?
Третият молар е зъбът, който трябва да порасне последен в нашата уста. Много често в устата няма място за него. В резултат на това третият молар се явява напълно или частично заключен в челюстта и под венеца. Това слабо достъпното място често е трудно за почистване. Следователно зоната е уязвима. Проблемите с третия молар могат да причинят тъпа или остра болка при натиск, инфекция или кариес.
Какви стъпки трябва да предприемат пациентите, ако изпитват зъбна болка?
Болката в зъбите е сигнал, че нещо не е наред и изисква внимание. Разпознавайки болката по -гореизброените симптоми и видове зъбни болки, пациентите могат да облекчат временно дискомфорта, като следваща стъпка е необходимо да се свържат със своя дентален лекар, който за да постави правилна диагноза и лечение.
Какви медикаменти препоръчвате за облекчаване на болката във вашата практика?
- Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС) за облекчаването на зъбната болка варира в зависимост от причината. Лекарства като ибупрофен и кетопрофен могат да намалят болката и възпалението.
- Антибиотици – При бактериални инфекции, както например зъбен абсцес, антибиотиците могат да са необходимост.
- Дентални процедури – В зависимост от причината, лечението може да варира от пломбиране до кореново лечение или хирургично отстраняване на зъб.
Какво е действието на кетопрофен и в какви случаи се препоръчва?
Кетопрофен е нестероидно противовъзпалително средство с аналгетично и антипиретично действие. Действието му е резултат от подтискането на производството на простагландини в организма. Ефективен е при остри и хронични възпалителни заболявания, мускулни болки и посттравматично възпаление. В практиката се използва за предотвратяването на посттоперативен дискомфорт след ендодонтско, пародонтално, имплантологично и хирургично лечение. За нашата практика е важно да можем да се доверим на лекарствено средство, за да сме сигурни, че нашите пациенти са получили възможно най-добрата грижа.
Защо е важно ранното диагностициране на зъбните проблеми?
Ако изпитвате зъбна болка е важно е да се консултирате с дентален лекар, за да получите точна диагноза и да започнете подходящо лечение. Ранното диагностициране и лечение на зъбните проблеми може да помогне за предотвратяване на усложнения и за подобряване на качеството на живот.