Доц. д-р Цветан Минчев, дм е началник отделение по Гръдна хирургия, Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда.
Доц. Минчев извършва редица редки операции на пациенти със заболявания в областта на белите дробове и гръдния кош. Прилага нови и иновативни методи за хирургично лечение, някои от които са единствени по своята същност не само в България, но и на световно ниво. Развива минимално-инвазивни методи в областта на гръдната хирургия – торакоскопски и медиастиноскопски интервенции. Работи в мултидисциплинарни хирургични екипи при сложни операции, заедно с кардиохирурзи, коремни хирурзи, пластични и УНГ хирурзи, инвазивни гастроентеролози.
Кога пациентът трябва да потърси консултация? Какви симптоми и състояния налагат преглед с гръден хирург?
Пациента е важно да обърне внимание на симптоми като: промяна в характера на кашлица, кървави жилки в храчките, болки в гърдите, подуване на ставите и болка по ставите, задух, промяна в гласа, увеличени шийни лимфни възли. Последните два са обикновено късни симптоми на онкологично заболяване. Особенно важно е при каквото и да било съмниние на рентгенова снимка ( дори и за пневмония) да се прави компютърна томография за да не се изпусне онкология маскирана като пневмония.
Доц. Минчев, какви документи и изследвания трябва да носи пациентът за консултация с вас?
Пациентите е добре да предоставят рентгенови снимки, компютърна томография (КТ), лабораторни изследвания и други налични медицински документи. Най-доброто изследване за диагностика на тумори на белия дроб, хранопровода и медиастинума е качествено направената компютърна томография с контраст. При необходимост за стадиране на заболяването се извършва и ПЕТ скенер.
При пациенти с тумори на хранопровода се изискват допълнително фиброгастроскопия и КТ с контраст, включително с контрастно вещество, въведено през хранопровода. Необходимо е също функционално изследване на дишането.
Всички тези изследвания могат да бъдат извършени и в АСС – Токуда болница за кратко време.
Какви операции извършвате и какви са предимствата на минимално-инвазивните методи?
Те са в пълният обем на гръдната хирургия, белодробни резекции във всякакъв обем, хирургия на медиастинума и хранопровода, щитовидната жлеза ( особено медиастинални струми, рертостернални и с компресия на съседни органи), гнойно септични заболявания на плеврата и медиастинума, медиастинит.
Пълния списък, но не всичко е изброено в сайта на болницата: https://acibademcityclinic.bg/tokuda/medicinski-deinosti/detaili/gradna-hirurgiya
Mинимално-инвазивните операции се прилагат при всички тези заболявания при показания, включително и роботизирана хирургия с робота Да Винчи.
Голям дял заемат и оперативните интервенции на трахео-бронхиалното дърво (резекция и пластика на трахея) при доброкачествени и злокачествени стенози на трахеята и маншетни резекции при онкологичните заболявания.
Как протича възстановяването след операция?
Възстановяването е в зависимост от състоянието на пациента и обема на операцията. При минимално-инвазивните методи е по лесно поради по -малката оперативна травма в рамките на 3-5 дни, но някой гнойно-септични заболявания изискват по продължителен болничен престой. Ползваме изключително авангарден метод на обезболяване с крио-аблация на междуребрените нерви интраоперативно. Пациентите се самообслужват на следващият ден след операцията и се раздвижват в пълен обем.
Каква е подготовката на пациентите за гръдна хирургия, особено при онкологични заболявания? Компътърна томография, ПЕТ КТ при нужда, Фибробронхоскопия, Функционално изследване на дишането, хематологични показаттели.
Много важен аспект е приема на аникоагуланти и аниагреганти от пациентите да бъде прекратен поне 4 дни преди приема.
Подготовка за операция при онкоболни пациенти с разсейки – не е по различно от другите пациенти. Образните изследвания трябва да са в рамките на до 3 седмици преди оперативната интервенция за всички операции.
При пациенти с онкологични заболявания на белите дробове или гръдния кош често се прилага комбиниран подход при авансирали заболявания, включващ:
1️. Неоадювантна терапия (преди операция)
- Неоадювантна химиотерапия – използва се за намаляване на размера на тумора и подобряване на резултатите от хирургичното лечение.
- Неоадювантна лъчетерапия – при някои случаи се прилага за по-добър контрол на заболяването.
„Системно прилагаме такава терапия при пациенти с карцином на хранопровода, която продължава един месец и включва комбинирана лъче- и химиотерапия. След това пациентите се оперират в рамките на следващия месец при много добър контрол на процеса и отлични следоперативни резултати. Най-често операцията се извършва с роботизираната платформа Da Vinci“, споделя доц. Минчев.
При белодробният карцином има също такава терапия и се процедира по същия начин но с други схеми на предоперативно лечение.
Пациенти с белодробен рак първично определени за системно лечение рядко достигат до оперативно такова поради авансиране на заболяването.
2️. Оперативно лечение
- След успешна химио- и/или лъчетерапия може да се пристъпи към хирургично отстраняване на тумора и засегнатите структури.
- Използват се минимално-инвазивни техники (роботизирана торакоскопия) или по-големи операции в зависимост от разпространението на заболяването.
- И все пак е по-добре да оперираме пациентите в ранен стадий на заболяването , а не след прилагане на предоперативна терапия.
- Адювантна терапия (след операция)
- След хирургичното лечение може да се наложи допълнителна химио- и/или лъчетерапия, за да се намали рискът от рецидив.
- Имунотерапия и таргетна терапия – при някои пациенти с напреднали или специфични видове тумори.
Влиза в съображение при пациенти с позитивни лимфни възли след операцията или големи тумори.
4️. Допълнителни изследвания и процедури
- ПЕТ/КТ сканиране – за преценка на разпространението на заболяването.
- Бронхоскопия и биопсия – за по-точна диагностика.
- Функционални тестове на белите дробове – за оценка на риска при операция.
Какви са процентите на успех при операции за онкологични пациенти? Съществува ли статистика по този въпрос и в каква степен резултатите зависят от индивидуалните особености на всеки пациент?
Успеха зависи от предварителната селекция на пациентите и от стадия на заболяването. Успешно лечение имаме с над 90% от пациентите с онкология на белия дроб. Експоративните операции (когато тумора не е отстранен поради някаква причина) в клиниката са под 0,1 процент при годишен обем над 1500 оперативни интервенции от който средно 140 са роботизирани и 80% миниинвазивни.
Палиативни операции прилагаме при пациенти с малигнени плеврални изливи ( талк плеродеза), фенестрации на перикарда. Извършват се мини-инвазивно с траен резултат. При болни с малигнени стенози на трахеята или трахеоезофагеални фистули предприемаме и ендоскопско стентиране на трахея и хранопровод, лазерна дезобструкция.
Къде могат пациентите да намерят цялостно решение при поставена диагноза злокачествено заболяване на белите дробове? В болницата ви предлагате ли комплексен подход към лечението?
Пациентите, диагностицирани със злокачествено заболяване на белите дробове, могат да намерят цялостно решение в нашата болница. Предлагаме комплексен подход към лечението, който обхваща пълния цикъл – от прецизна диагностика и оперативно лечение до мултидисциплинарна онкокомисия и системно онкологично лечение. „Нашият екип осигурява цялостна грижа за пациентите в областта на гръдната хирургия“, споделя доц. Минчев.
За повече информация или за записване на час за консултация, можете да се свържете с Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда на 02/ 403 4000 или на телефона за пациенти на i-Health Bulgaria +359 89 453 1553.
Тази статия предоставя основни насоки и информация. Винаги се консултирайте с медицински специалист за индивидуална оценка и съвети.