Д-р Антон Баев, акушер-гинеколог и специалист по репродуктивна медицина.
С над 20 години опит, д-р Антон Баев е експерт в асистираните репродуктивни техники, ехографската диагностика, лапароскопските и хистероскопските операции. Работи в Първа Специализирана Акушеро-Гинекологична болница за Активно Лечение „Света София“.
Ръководител e на Ин витро екипа на Клиника Афродита в периода 2008-2022г., работи в инвитро екипа на Клиника Малинов през 2023-2024 г.
От 1-ви юни 2024 година д-р Баев открива Инвитро Център д-р Баев, където продължава да помага на семейства да постигнат своята мечта за деца. От 2008 година досега, той е помогнал на над 1000 бебета да бъдат заченати и родени.
Член на:
- Българското Дружество по Акушерство и Гинекология
- Българската Асоциация по Стерилитет
- ESHRE (Европейска асоциация по човешка репродукция и ембриология)
Как се запознахте с репродуктивната медицина и какво ви вдъхнови да се специализирате в тази област?
Още като млад специализант по акушерство и гинекология бях запленен от магията на репродуктивната медицина. Няма по-важна мисия от това да помогнеш на една жена да стане майка. Понякога този път е много дълъг и ти трябва да я хванеш за ръка и да я подкрепяш, за да стигне тя до успешен резултат.
Аз съм с моите пациенти от ин витро процедурата, през бремеността до раждането. Най-вълнуващият момент е появата на бебето накрая. Това ми дава енергия и импулс, за да продължа.
Какви новини и иновации в асистираната репродукция можете да споделите с вашите пациенти?
Иновациите в репродуктивната медицина са много и постоянно виждаме променящи се препоръки. Въвеждат се например нови лекарства за стимулация на яйчниците – т.нар. дългодействащи гонадотропини, които с една апликация провеждат цялата стимулация. Променя се начина за изследване на ембрионите – от ембрионалната биопсия за генетично изследване се мисли за други по-неинвазивни тестове за определяне на ембрионалното качества като теста Еmbrace. Използват се все повече Embryoscope, омикс технологиите и други. Развиват се различни нови тестове за уточняване на деня на имплантационния прозорец, които конкурират оригиналния ЕRА тест. Изкуственият интелект навлиза активно като метод за селекция на най-добрия ембрион до определяне на дозата и вида и протокола за стимулацията на жената. Биопсията на маточната лигавица изследва за хронична инфекция с помощта на ПСР на множество патогенни вируси и бактерии, които пречат на имплантацията. Целта на всички тези тестове е да анализират потенциалните причини за неуспех и да повишат успеваемостта на ин витро процедурите.
Какви са най-честите предизвикателства, с които се сблъсквате в практиката си и как ги преодолявате?
Психологическият стрес на жената, която не може да забременее е огромен. За да е успешно лечението, той е необходимо да се намали възможно най-много. При всяка неуспешна ин витро процедура двойките изпадат в състояние на безтегловност и имат усещане, че няма надежда. При всяка такава ситуация трябва да се търси решение и нов терапевтичен подход за успех. Задачата на лекаря е да вдъхне кураж и надежда и нов импулс енергия, за да се продължи лечението. За съжаление 50 % е dropout rate, средно за различните страни, това е процентът на двойките , които спират лечение и се отказват от бебе при една неуспешна ин витро процедура.
Като специалист с над 20 години опит, как сте видели развитието на репродуктивната медицина през годините?
В началото беше по-различно- методиката по замразяване не беше толкова добра и поради тази причина размразените ембриони не бяха винаги с добро качество, поради което слагахме по 2, 3, а в някои случаи и 4 ембриона при трансфер. Имах много бременни с близнаци и дори с три бебета. Това беше много рисково и за майката и за бебето и те повечето прекарваха дълго време в отделението по патологична бременност. Често се налагаше да се прави ембриоредукция – при успешна двуплодна или триплодна бременност, за да се намали риска. Това беше ужасно решение за мен и за бременните.
Рискът от развитието на яйчниковият хиперстимулационен синдром по време на стимулация също намаля с времето. С развитието на медикаментите и опита с протоколите за контролирана яйчникова хиперстимулация това най-често усложнение на ин витрото вече почти не се среща.
Сега основната цел на инвитро методиката е да се създаде 1 здрав ембрион и той да се трансферира в точния ден в матката при оптимални условия, т.нар. single embryo transfer.
Какво представлява процесът на ин витро оплождане и какви стъпки включва той?
Инвитро оплождането означава буквално зачеване на нов живот в лабораторията, тоест извън организма на жената. Първият етап е поставяне на диагноза за причината на стерилтета. Следват задължителните изследвания на мъжа и жената. Програма за стимулиране на яйчниците с най-подходящия протокол и медикаменти води до получаване на оптимален брой яйцеклетки. Най-голяма успеваемост има при получаване на 10-15 зрели яйцеклетки при пункция на яйчниците. След това те се оплождат в инвитро лабораторията със сперматозоидите на мъжа и получените ембриони се развиват в инкубатори. След това се избира един или най-много два ембриона и се поставят в матката на жената под ултразвуков контрол след подходяща хормонална терапия за задържане на бремеността. След 14 дни се назначава тест за бременност.
Какви съвети бихте дали на двойки, които се опитват да заченат, но имат трудности?
Здравословният начин на живот е в основата на успеха. Колкото е по-здрав човек, толкова са по-здрави и половите клетки. Здравословно хранене, витамини които повишават фертилитета, повишена физическа активност и поддържане на оптимално тегло са в основто на успеха. Пушенето и високия боди мас индекс например намаляват два пъти успеваемостта на ин витро процедурите.
Всяка двойка при неуспешни опити за бебе над 6 месеца трябва да се консултира с репродуктивен специалист. С възрастта фертилитета намалява и при жената и при мъжа. Основният наш съвет е не отлагайте времето за бебе. Замразяване на яйцеклетки вече е реален шанс да имате здраво бебе и след време, когато вече е изчерпан вашия яйчников резерв.
Каква е ролята на психологията в репродуктивната медицина и как помагате на пациентите да се справят с емоционалния стрес?
Стресът намалява успеваемостта. Работата с психолог, иглотерапията, масажите и физиотерапията целят една обща релаксация, която определено помага. Времето, което лекарят отделя на пациента е също много важно за неговото спокойствие. Пациентът трябва да бъде добре информиран за етапите на лечението и неговите резултати, за да е спокоен и да не се притеснява от усложнения и неуспех.
Какви мерки взимате, за да осигурите безопасността и благосъстоянието на вашите пациенти по време на лечението?
Постоянният контакт на лекаря с пациента е много важен за безопасността на пациента. Това означава постоянен мониторен контрол на пациенти в клиниката по време на пункция с активното участие на анестезиолог, както и постоянен контрол на състоянието след трансфера на ембриони. Когато пациентът може да се свърже във всеки едни момент със своя лекуващ лекар при възникнали въпроси или медицински проблем, той е спокоен и уверен при своето лечение.
Какви са очакванията на пациентите по отношение на успеха на инвитро процедурите и какъв съвет им давате в тази посока?
Всяка пациентка желае да стане бременна и да роди здраво бебе след инвитро процедура. Това е възможно при над 90% от случаите. В анализа на причината за неуспех се крие решението при следваща ин витро процедура. Никога не се отказвайте и продължавайте, защото понякога пътят, който трябва да се извърви е много дълъг.
Какво ви мотивира да продължавате да работите в тази динамична и предизвикателна област на медицината?
Раждането на новият живот след инвитро е едно истинско чудо. Това е едно от най-невероятните постижения на съвременната медицина, което никой не може да отрече. Това ако не ни мотивира, няма какво друго!
Успех на всички момичета, които се борят за своя рожба!